U poslednje vijreme završnice velikih evropskih takmičenja ne mogu proći bez srpskih internacionalaca. Priča se ponavlja i ove godine kada u finalima Lige šampiona (25. maja, a za Borusiju iz Dortmunda nastupa Neven Subotić) i Lige Evropa (već odigrano) srpski reprezentativci imaju važne uloge.

Drugo po važnosti takmičenje u Evropi dobilo je epilog, koplja su ukrstili Branislav Ivanović (Čelzi) i Nemanja Matić (Benfika), a više razloga za slavlje imao je Ivanović.
Benfika je u finalu Lige Evropa igrala u sastavu: Artur – Andre Almeida, Luizao, Garaj, Melgareho – Perez, Matić, Rodrigo – Gaitan, Oskar Karadoso, Salvio, dok su boje Čelzija branili: Čeh – Aspilikueta, Ivanović, Kejhil, Kol – Lampard, David Luiz – Ramireš, Mata, Oskar – Tores.

U regularnom dijelu utakmice Čelzi je prvi postigao gol, u 60. minutu – strijelac je bio Tores. Međutim, radost „plavaca“ iz Londona je kratko trajala, jer je u 68. minutu, nakon greške Aspilikuete, iz penala za Benfiku pogodio Kardoso.
U posljednjih 30-ak minuta nijedan tim nije uspio iskoristiti svoje šanse, pa su mnogi gledaoci očekivali produžetke, a možda i penale.

Iako je tim iz Čelzija došao oslabljen i možda nije pružio najbolju igru, ne može se reći da nisu zasluženo osvojili titulu prvaka Lige Evropa. Imali su par lijepih šuteva na gol, iskoristili šansu i uspjeli da bar na 10 dana u svojim vitrinama drže pehar Lige šampiona (osvojen prošle godine) i ovogodišnji pehar Lige Evrope.

Najzaslužniji za to je Branislav Ivanović koji je u trećem minutu sudijske nadoknade postigao gol za pobjedu, postao heroj tima iz Londona. Bane je tako uništio snove igrača Benfike da će u samo četiri dana osvojiti bar jedan trofej (u prethodnom vikendu su porazom od Porta 2:1 izgubili šampionski pehar nacionalnog prvenstva).

Nakon finala, Bane je kratko prokomentarisao:

Osjećaj je nevjerovatan. Benfika je bila dobra, ali zaslužili smo ovo!

I jeste, ili da budem pristrasna i kažem: „Da, Bane, zaslužio si da postaneš heroj tima i da svi zajedno osvojite pehar!“
Ali ne izostavljamo pohvale ni za Nemanju Matića koji je poražen u ovom velikom finalu, ali je ovo i za njega jedno iskustvo više i ko zna, možda sljedeće godine on bude u Banetovoj koži.