Engleska – SAD 1:1 (1:1)
Džerard 4′ – Dempsi 40′

U utakmici najvećeg rizika koja je u bezbedonosnom smislu prošla bez najavljenih problema reprezentacije Engleske i SAD su u meču 1. kola grupe C odigranom u Rustenburgu podelile bodove pošto je utakmica završena rezultatom 1:1.

Englezi su već na staru meča poveli golom kapitena Džerarda koji je odlično iskoristio perfektnu asistenciju Emila Heskiju posle koje mu je preostalo samo da rutinski sprovede loptu u mrežu. Međutim, „Gordi albion“ nije uspeo da poveća prednost iako je imao terensku inicijativu u prvom poluvremenu, a najveći razlog za to je bio golman Amerikanac Hauard koji je u nekoliko navrata odlično intervenisao.

Grin pravi katastrofalnu golmansku gresku tokom utakmice Engleska-SAD

Nakon što su uspeli da se izbore sa početnom tremom reprezentativci SAD su polako preuzimali konce igre u svoje ruke, da bi golom Dempsija u 40. minutu uspeli da vrate i rezultatski egal. Istina najveće zasluge za pogodak Amerikanaca ima golman Engleza Grin koji je nespretno reagovao posle „mlakog“ udarca veznog fudbalera reprezentacije SAD sprovevši loptu u svoj gol.

Vrlo dobro su igrale obe reprezentacije i u drugom poluvremenu, a činilo se da ni selektor Engleza Kapelo ni Bredli na klupi Amerikanaca nisu bili zadovoljni podelom bodova. Iako su i Englezi i Amerikanci imali odlične prilike za gol istakli su se golmani Haurd i Grin koji su u nekoliko navrata sprečavali napadače protivničke reprezentacije da donesu radost svom timu. Na kraju zadovoljniji remijem ipak mogu da budu Amerikanci koji su pre meča važili za autsajdere, ali su još jednom dokazali da ih mnogi bez razloga i previše potcenjuju.