Fudbaleri Srbije su pobedom nad Farskim Ostrvima rezultatom 3:0 započeli kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2012. godine. Strelci za Srbiju bili su Danko Lazović u 14., Nikola Zigic u 91., i Dejan Stanković koji je postigao gol iz slobodnog udarca u 18. minutu.

dejan stankovic gol za srbiju protiv farskih ostrva

U prvih deset minuta Srbija je imala dve dobre prilike za gol. Oba puta Krasić je po levoj strani dobro prošao. Prvo je posle dobrog centaršuta Žigić šutirao glavom ali nije bio najprecizniji pa su Farani izbacili loptu, a ubrzo je Lazović dobio loptu po zemlji na prvu stativu ali je njegov šut z prve završio pored gola.

Međutim, napadač Zenita bio je precizan u 13. minutu. Posle odličnog prodora po levoj strani Milan Jovanović je utrčao u kazneni prostor iz među dvojice domaćih fudbalera, sta trojica su pala na oko pet metara od gola, a igrač Liverpula rukom je loptu gurnuo Žigiu. Naš napadač je pokušao da zaobiđe golmana rivala koji ga je ipak zaustavio, ali se lopta odbila do Lazovića koji ju je lagano ubacio u nebranjen gol.

Gol Danka Lazovica

Samo pet minuta kasnije Srbija je povela sa 2:0. Naša reprezentacija dobila je faul na 20 metara od gola. Kazneni udarac izveo je kapiten Dejan Stanković koji je prebacio živi zid i savaldao nemoćnog Nilsena.

Gol Dejana Stankovica

Domaćin se nije branio u prvih 20 minuta, pre i posle primljenih golova pokušavali su Farani da stignu do gola Đuričića, ali osim kornera i pokušaja sa distance nisu ozbiljnije zapretili.

Prvih 15 minuta u drugom poluvremenu protekli su u igri između dva šesnaesterca. Domaćin nije imao rešenja za odbranu Srbije, dok naši fudbaleri nisu iskazivali preteranu želju da stignu do trećeg gola.

U 58. minutu iz igre je izašao kapiten Stanković kojeg je zamenio Radosav Petrović, a dva minuta kasnije Srbije stiže do prve gol šanse u drugom delu igre. u odličnoj šansi bio je Lazović koji je ušao u kazneni prostor i ispred sebe imao samo protivničkog golmana, ali je napravio potez više pa su igrači Farskih Ostrva stigli da mu oduzmu loptu.

To nije bila jedina prava šansa za Srbiju u drugom delu. u 83. minutu posle jedne polušanse rivala, uspelida je ekspresna kontra „orlova“ u kojoj je učestvovalo šest igrača u crvenim dresovima, ali Milan Jovanović nije iskoristio stopostotnu šansu jer mu je golman Nilsen ušao u šut na vreme i izbacio loptu.

Domaći su krenuli svim silama ka golu Đuričića, što je otvorilo prostor za kontru Srbije pet na jedan! Neverovatno koliko i činjenica da Farska Ostrva imaju inicijativu, jeste to da ona nije završena golom.

Prednost je ipak uvećana u zaustavnom vremenu posle sjajne asistencije rezerviste Miloša Ninkovića i konačno mirne završnice Nikole Žigića, koji je posle duže pauze zatresao mrežu u reprezentativnom dresu.

Gol Nikole Zigica

Fudbaleri Srbije će imati mnogo ozbiljniji test već u utorak kada na stadionu Crvene zvezde igraju meč 2. kola grupe C protiv Slovenije.

Kratka analiza

Bilo je dobrih, ali i loših trenutaka u igri reprezentacije Srbije koja je pitanje pobednika rešila već posle dvadesetak minuta igre. Domaćin je u poslednjih dvadesetak minuta bio opasniji protivnik i ne bi bilo nezasluženo da je ublažio poraz i taj period igre može da posluži kao opomena „orlovima“ pred duel sa Slovenijom u utorak. Ulgavnom „Orlovi“ nisu oduševili igrom, ali su bez suspendovanog selektora Radomira Antića svoj posao završili već u prvih 20-ak minuta zahvaljujući golovima Lazovića i Stankovića. Posle toga, nije bilo potrebe za mnogo truda.

Povratak selekcije u formaciju 4-4-2 nije doneo previše ofanzivnu igru, a sve se uglavnom svodilo na solo akcije Jovanovića i indisponiranog Krasića. Farani su čak u finišu utakmice imali i kratku incijativu, ali je sve završeno ubedljivom pobedom nakon što je Nikola Žigić konačno zatresao mrežu u zasutavnom vremenu.

Farska Ostrva – Srbija 0:3 (0:2)

Lazović 14, Stanković 18, Zigic 91

Farska Ostrva: Nilsen – Udsen, Rubeksen, Davidsen, Gregersen – Naes, Benjaminsen, Petersen, Samuelsen – Holst, Edmundson

Srbija: Đuričić – Obradović, Vidić, Subotić, Rukavina – Jovanović, Kuzmanović, Stanković (Petrović 58′), Jovanović – Lazović (Ninković 83′), Žigić

Izvor: Blic, B92, SportskaCentrala