Od danas ćete na našem sajtu imati detaljne izveštaje iz svih značajnih Evropskih liga u kojima nastupaju naši fudbaleri. Premijer liga, Bundesliga, Serija A, Primera i lige drugih država biće na našem radaru i tako ćete uvek biti detaljno informisani o učinku naših standardnih i potencijalnih reprezentativaca.

Zdravko Kuzmanović (Foto: Reuters)

Bundesliga je počela u petak susretom Kajzerslautera i Štutgarta za koji nastupa Zdravko Kuzmanović. Nažalost njega nije bilo medju startnih 11 na tom meču, kao što ga neće ni biti na mečevima Srbije protiv Italije i Slovenije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, a umesto njega selektor je pozvao Nenada Milijaša. U petak ujutru na treningu, doživeo je povredu mišića lista desne noge i ona će ga sa terena odvojiti nekoliko nedelja. Njegov tim je u pomenutom meču pobedio domaći Kajzerslauter rezultatom 2:0 golovima Kakaua u 52. minutu i Bularuža u 69. minutu.

Šampion iz prošle sezone Borusija iz Dortmunda ugostila je ekipu Augzburga. U timu Borusije nije bilo Subotića, trener je doneo ovu odluku zato što naš reprezentativac u poslednjih nekoliko nastupa nije bio na najvišem nivou što je i sam priznao, a ekipa Augzburga je klasičan autsajder u ovom meču pa i ne čudi što je danas doneta odluka da se „ohladi“ naš reprezentativac. Borusija je već u prvom poluvremenu dala doznanja gostima „ko je gazda“ na terenu i nametnula svoj stil igre koji im se brzo isplatio. U 30. minutu Levandovski je doveo svoju ekpipu u prednost koju je isti igrač udvostručio u 44. minutu. Drugo poluvreme bez ikakvih promena što se tiče igre, Borusija je i dalje diktirala tempo što je rezultiralo golom Maria Gecea u 74. minutu. Nedugo zatim het-trik Levandovskog u 77. minutu posle asistencije Gecea je ujedno i bio gol za konačan rezultat ovog meča 4:0.

Ekipa Aleksandra Ignjovskog, Verder iz Bremena, nastupa danas kao gost ekipe Hanovera od 15:30. Aleksandar se našao u startnih 11 kao i prethodnih nedelja uz desnu aut liniju. Iako to nije njegova omiljena pozicija, Ignjovski igra iz vikend u vikend sve konstantije i svakako se nametnuo treneru kao univerzalan fudbaler. Abdelau je doveo Hanover u 2. minutu u vodjstvo, a isti igrač je u 38. minutu iz penala udvostručio prednost svog tima. Na poluvreme se otišlo rezultatom 2:1, a za to se pobrinuo igrač Verdera, Srbin sa Austrijskim pasošem Marko Arnautović golom u 45. minutu, a kasnije u drugom poluvremenu u 78. minutu je uspeo čak i da zaradi isključenje u ovom meču.Abdelau je postigao svoj het-trik golom u 60. minutu za vodjstvo Hanovera od 3:1. I pored toga i crvenog kartona, Verder je sa 10 igrača u 81. minutu smanjio na 3:2 golom Pizara što je i bio konačan rezultat ovog meča. Zanimljiv podatak sa ove utakmice da u ekipi Verdera najviše kontakta sa loptom je imao upravo Ignjovski što govori o tome da je pored pozicije na kojoj nastupa izuzetno bitan igrač ovog tima.

Ekipa HSV Hamburga, za koju nastupaju Slobodan Rajković i Gojko Kačar, igrala je u terminu od 17:30 i ugostila ekipu Šalkea. Rajković se ustalio u ekipi iz Hamburga i bio starter u ovom meču, dok Kačar ima problema sa povredama (polomio nos, zatim prst na ruci i to sve na treningu) i nije nastupio na ovom meču. Šalke je bolje ušao u meč, i u 13. minutu došao do vodjstva golom Huntelara. HSV je zaigrao ofanzivnije nakon tog gola, a rezultat je bio gol Petrića u 38. minutu. Tim rezultatom se otišlo na poluvreme. Ipak Rajković i saigrači nisu uspeli da preokrenu meč u svoju korist, već je Šalke u 73. minutu ponovo preko Huntelara došao do konačnih 2:1 i vredna 3 boda na ovom teškom gostovanju.

Slobodan Rrajkovic tokom prijateljske utakmice Srbije i Australije u Melburnu

Slobodan Rajković (Foto: Reuters)

Eredivizija, Holandska liga, ima zanimljiv derbi ovog kola, derbi u kome su se na suprotnim stranama našla i dva Srbina- na jednoj Dušan Tadić koji nastpupa za, u ovom meču domaćina, ekipu Groningena, dok je na suprotnoj strani bio Miralem Sulejmani koji nastupa za Ajaks Amsterdam. Ova utakmica je bila na programu danas od 14:30. Ekipa domaćina je savladala Ajax rezultatom 1:0 golom Bakune u 62. minutu iz jedanaesterca. Prethodno je za skrivljeni jedanaesterac igrač Ajaxa, Vil, dobio drugi žuti karton što je i presudilo da na ovom meču ne bude više golova. Dušan Tadić se našao, očekivano u postavi Groningena i na ovom meču zaradio žuti karton u 52. minutu uz solidno pruženu partiju. Sulejmani je takodje proveo svih 90. minuta na terenu ali nažalost nije uspeo da zatrese protivničku mrežu.

Ekipa Filipa Djuričića, Herenven, gostovao je ekipi Vitesea u subotu od 19:45. Očekivali smo da kao i prethodnih nedelja Djuričić bude medju startnih 11 ,i to se upravo i dogodilo. Mreže su mirovale dosta dugo. Bilo je uzbudjenja u medjuvremenu ali su golmani obe ekipe sačuvali svoje mreže. Naš mladi reprezentativac je u par navrata zadavao glavobolje odbrani Vitesea ali nije uspeo da zatrese mrežu ili asistira. On je napustio igru u 73. minutu, posledica toga je bilo vodjstvo Vitese u 88. minutu, strelac je bio Boni. Ipak ekipa našeg Djuričića se brzo vratila i izjednačila u 90. minutu golom Juveluva za konačnih 1:1.

U premijer ligi Rusije ima takodje naših par fudbalera. Za Zenit nastupaju Danko Lazović i Aleksandar Luković. Njihov tim je vodeći na tabeli posle 25 kola ima 52 boda, 2 više od CSKA iz Moskve, i danas od 14:15  je gostovao ekipi Spartaka iz Moskve što je i svakako bio derbi kola u Rusiji. Spartak je prvi došao u vodjstvo u 23. minutu golom Emenikea, ali je Zenit već do poluvremena poravnao rezultat golom Dania u 40. minutu. Drugo poluvreme je bolje započeo Zenit i preokrenuo rezultat na 1:2 pogotkom Keržakova u 47. minutu. Spartak je smogao snage i u 80. minutu postavio, kasnije se ispostavilo, konačan rezultat ovog meča 2:2 golom Velitona. Napomenućemo još činjenicu da je od 42. minuta spartak igrao sa 1 igračem manje jer je Pareja dobio crveni karton. Luković je proveo meč na klupi, dok je Lazović ušao u igru u 80. minutu umesto strelca Keržakova što je bilo nedovoljno da bilo šta učini kako bi postigao evetualno pogodak za svoj tim.

Spomenuli smo ekipu CSKA iz Moskve, već vam je poznato da za ovu ekipu nastupa Zoran Tošić čiji nastup se očekivao i u današnjem gostovanju od 15:00 ekipi Kubana iz Krasnodara. Upravo to se i dogodilo Tošić je proveo svih 90. minuta na terenu ali nije uspeo da pomogne svojoj ekipi da zatrese mrežu Kubana i ova utakmica je završena neatraktivnim rezultatom 0:0.

Zoran Tosic, Australija-Srbija, Melburn, 2011

Zoran Tosić (Foto: Reuters)

Marko Lomić sa ekipom Dinama iz Moskve ugostio ekipu Fk Krasnodara od 16:30 i očekivala se pobeda ekipe iz Moskve kako bi ostali i dalje u trci za titulu prvaka Rusije jer je do kraja prvenstva ostalo još samo 5 kola.

Marko se našao medju startnih 11 Dinama i odigrao svih 90 minuta, ali utakmica nije krenula po željenom toku za ekipu Dinama. Gosti su došli do vodjstva 30. minutu golom Šipicina, no srećom ekipa iz Moskve se brzo vratila u meč, tačnije već u 33. minutu je došlo do izjednačenja golom Voronjina. Isti igrač je u 75. minutu preokrenuo rezultat i Dinamo je poveo sa 2:1 što je kasnije bio i konačan rezultat.

U Ukrajinskoj ligi nastupa još jedan aktuelni reprezentativac, golman Damir Kahriman, i njegov tim Tavrija gostovao je od 18:00 ekipi Černomoreca. Kahrimanov tim je bio apsolutni favorit jer je mnogo bolje plasirana ekipa na tabeli, a i potrebni su ima bodovi u borbi za mesta koja vode u Evropu što im je cilj ove sezone što nam je otkrio Damir u intervjuu.

Damir Kahriman (Foto: Sk Tavrija)

Ekipa Tavrije je loše otvorila meč jer je već u 2. minutu utakmice bila u rezultatskom deficitu pošto je Matos zatresao mrežu rukom (video)!!! Ova nepravda je prošla ne zapažena od sudijske četvorke i tako je domaća ekipa povela u ovom meču. U nastavku prvog poluvremena Kahrimanov tim nije uspeo da dodje do izjednačenja. U drugom poluvremenu su zaigrali malo angažovanije ali do izjednačenja nisu došli i neočekivano su zabeležili poraz u ovom meču i time izgubili 3 boda koja su verujemo već pre utakmice upisali na svoj konto.

Ekipa Dinama iz Kijeva gostovala je od 17:30 ekipi Vorskle iz Poltave. Očekivali smo nastup Miloša Ninkovića kao i pobedu Dinama jer u ovakvim utakmicama su im 3 boda obavezni, inače bi trka sa Šahtjorom za titula bila nemoguća. Utakmica je počela loše po Dinamo jer je domaća ekipa u 36. minutu došla u vodjstvo golom Krasnopjorova. Taj gol je bio jedini u prvom poluvremenu. U drugom poluvremenu Dinamo je počeo preokret u 65. minutu Ideje, a samo 5. minuta kasnije na semaforu je stajao rezultat 1:2 zaslušan za to bio je Jarmolenko. Ninković je odigrao ovaj meč i sa drugovima upisao veoma bitnu pobedu u trci za titulu prvaka Ukrajine.

Izveštaji iz ostalih liga ćete takodje moći da pročitate najkasnije sutra i kao što rekosmo bićete detaljno informisani o našim potencijalnim i standardnim reprezentativcima Srbije.

(Beli Orlovi, D. Jevremović; Foto: Reuters)