Najbolji srpski fudbaleri uzrasta do 16 godina (igrači rođeni posle 1.1.1995.) na briljantan način su posle samo dve odigrane utakmice obezbedili prvo mesto na tradicionalnom „Zimskom turniru“ u Izraelu, koji se ove godine održava u poznatom letovalištu Eilatu, na obali Crvenog mora.

Reprezentacija Srbije, 1995 godister, kadeti

Izabranici selektora Nenada Sakića fenomenalnom igrom slavili su protiv vršnjaka domaćina, rezultatom 4:1 (2:0) i sa šest bodova sigurno će turnir završiti na prvom mestu, bez obzira na ishod poslednjeg duela sa Mađarskom, u nedelju 12.decembra od 11 sati po lokalnom vremenu (sat ranije po našem).

Utakmica sa Izraelom bila je, bez sumnje, najbolja od kako je ovu selekciju preuzeo selektor Sakić, a golovi i precizne, izrađene akcije ređale su se kao na traci svih 80 minuta (mlađi kadeti igraju dva puta po 40). Iako su „orlići“ u timu imali petoricu novih igrača u odnosu na tim iz meča sa Grčkom i uprkos činjenici da su igrali drugi meč za nepunih 20 sati, fudbaleri Srbije igrali su zaista sjajno u svim elementima. Vodeći gol postigao je u 18.minutu ponovo izvrsni Filip Janković, preciznim udarcem glavom nakon centaršuta Sprema, a minut pre toga Jokić je pogodio prečku iz izgledne pozicije.

U 37.minutu Bogdan Tepić uspeo je da se otrgne svom čuvaru Goldbergu, da mu pobegne po desnoj strani i efektno savlada izraelskog golmana za 2:0, a u poslednjim trenucima prvog dela, Filip Janković je mogao da već tada odluči pobednika, ali je sa tri metra šutirao preko gola. Bilo je to poluvreme istinske rapsodije naših mladića, koji su u potpunosti nadigrali rivala, ali ni u nastavku tempo nije opadao.

Izraelci su sa nekoliko izmena pokušali da preokrenu tok igre, a Mahtabi je u 62.minutu iskoristio trenutak nepažnje naših defanzivaca i uspeo da vrati nadu domaćinu, ali ona je trajala svega šest minuta. Milan Spremo je u 68.minutu iskoristio preciznu asistenciju Jankovića i rezantnim šutem povećao rezultat na 3:1 i tada je bilo jasno da će bodovi pripasti Srbiji.

Samo što je ušao u igru, u strelce je mogao da se upiše debitant Milan Makarić, njegov udarac glavom golman Izraela je jedva skrenuo u korner iz koga smo ipak postigli i četvrti gol. Realizator je bio Branko Jovanović, koji se najbolje snašao u gužvi, za konačnih 4:1 i glatku pobedu srpskih fudbalskih nada. U drugoj utakmici Grčka i Mađarska odigrali su bez golova 0:0, što je bio idealan rezultat za nas i obezbedio nam prvo mesto na turniru.

U subotu će sve selekcije imati slobodan dan u Eilatu, a poslednje kolo na programu je u nedelju 12.decembra kada se sastaju Srbija – Mađarska i Izrael – Grčka.

Nakon utakmice selektor Nenad Sakić bio je veoma zadovoljan i pohvalio je svoje izabranike za odličnu partiju protiv čvrstog domaćina:

– Bez sumnje, ovo je bila njihova najbolja igra od kako sam ih preuzeo i zaista sam ponosan i srećan. Ne samo zbog visoke pobede i prvog mesta, već pre svega zbog njihovog pristupa igri, koncentracije, želje i svega što su pružili. Smogli su snage da posle napornog puta odigraju u samo 20 sati dve sjajne utakmice i dokažu da nismo bez razloga bili prvi favoriti na turniru. Ostaje nam da završimo posao, tako kako smo i počeli, imamo i dan odmora što je dovoljno da prikupimo snagu i kući se vratimo sa sve tri pobede – istakao je selektor srpske najmlađe selekcije, Nenad Sakić.

IZRAEL – SRBIJA 1:4 (0:2)
10.12.2010. Rabin, Eilat. Gradski stadion. Sudija: Snir Zeharia (Izrael). Žuti kartoni: Juri Veintraub i Ejal Maman (obojica Izrael). Četvrti sudija: Sahar Arbeli (Izrael), Žuti kartoni: Jakšić, Šakić (Srbija), Tariko (Izrael).

STRELCI: 0:1 – Janković u 18, 0:2 – Tepić u 37, 1:2 – Mahtabi u 62, 1:3 – Spremo u 68, 1:4 – Jovanović u 78.minutu.

IZRAEL: Gal – Šalom, Goldberg, A.Ohana, M.Ohana (od 22.Keren) – Tariko (od 60.Nehoštai), Dror (od 41.Mahtabi), Sfouri (od 22.Farhi), Malka (od 54.Rubin) – Perec, Tvito.
Selektor: Moti Ivanir.

SRBIJA: Jovičić – Jakšić, Jovanović, Matović, Antonov – Šakić (od 79.Bajić), Jokić (od 60.Kupreški), Simić (od 56.Živković), Spremo, Janković (od 73.Makarić) – Tepić (od 54.Janjić).
Selektor: Nenad Sakić.