Fudbaleri Srbije izgubili su od Estonije kvalifikacioni meč za Evropsko prvenstvo 2012. godine na stadionu Partizana sa rezultatom od 3:1 za Estoniju.

Desetak hiljada gledalaca koji su u petak uveče došli na stadion Partizana mogli su da prisustvuju najvećoj sramoti srpskog fudbala. „Orlovi“ su na debiju selektora Vladimira Petrovića izgubili od Estonije, jedne od najslabijih evropskih selekcija, nakon čega plasman na Evropsko prvenstvo 2012. godine deluje kao nemoguća misija iako su kvalifikacije praktično tek počele.

Tužno je i mučno bili gledati igru srpskih reprezentativaca u otužnom ambijentu protiv više nego skromnog protivnika koji je uspeo da iskoristi samo neke od brojnih grešaka. Posle ovakve bruke postavlja se pitanje da li je zaista imalo smisla menjati selektora, ali se sa punim pravom može dovesti u pitanje kompetentnost onog koji je tu promenu inicirao.

Reprezentaciju Srbije u utorak u Đenovi čeka duel sa Italijom i biće to prilika da se popravi utisak, ali posle ovakvog izdanja uspeh protiv „azura“ deluje kao naučna fantastika.

Gojko Kacar, Srbija-Estonija, Beograd, EP 2012 kvalifikacije

Selektor „orlova“ Vladimir Petrović Pižon nije iznenadio i na svom debiju je na teren izveo ekipu koju je i najavio u četvrtak, što znači da Srbija protiv Estonaca na svom terenu igra samo sa Nikolom Žigićem u napadu. Najveća promena je na levom beku, gde umesto Ivana Obradovića igra Marko Lomić, a u veznom redu ponovo nema Ninkovića među starterima. U vezi je mesto dobio Gojko Kačar.

Srbija-Estonija slike

Uvodni minuti nisu doneli previše uzbuđenja i na pravi način su nagovestili da ni ova utakmica neće doneti dobru ili tečnu igru „orlova“.

Ipak, Srbija je uspela da prva stvori prilike posle desetak minuta igre. Miloš Krasić je oboren u karakterističnom prodoru, slobodnjak je solidno izveo Lomić i naterao Parejka na intervenciju, a golman je imao posla i u nastavku akcije, kada je Vidić pokušao glavom posle centaršuta Krasića.

Negativna atmosfera oko selekcije Srbije prenela se i na tribine, koje osim što nisu bile popunjene nisu bile usmerene ka navijanju za našu selekciju.

Osim zvižduka reprezentativnom golmanu Vladimiru Stojkoviću, čula su se i navijačka prepucavanja između simpatizera Partizana i Crvene zvezde, pogrdna skandiranja povodom Parade ponosa, „Tole odlazi“, a jedan transparent je poslužio i da poruči da „Kleo nikad za Srbiju“.

Do tada, ubedljivo najjači utisak je ostavila publika, koja je sa sobom na stadion očigledno ponela višak „klubaštva“, pa polovina stadiona glasno zviždi kada god golman Vladimir Stojković primi loptu, a druga polovina mu u tim trenucima aplauzima pruža podršku.

Ponekom „zviždaču“ se možda i omakao koji pljesak u 17. minutu, kada je Zenjov bez mnogo problema pretrčao Lukovića, ali je njegov šut iskosa sa pet-šest metara zaustavio srpski čuvar mreže.

Vezni red Srbije se uopšte nije dobro snalazio protiv visoko postavljene igre svojih rivala, pa su Estonci nastavili da prete i imali su još nekoliko solidnih polukontri i šuteve sa distance.

„Orlovi“ su se posle pola sata pomalo razbudili i izgledali za nijansu povezanije na sredini terena, ali to nije dugo trajalo, niti je donelo mnogo rezultata. Lopte su zbog pritiska na centru igrališta često morale da idu nazad, a viđene su još dve pomalo srećno stečene prilike za Jovanovića i Kačara, koji su se umesto dodavanja opredelili za šut.

Zanimljiv detalj u bledom izdanju u prvom poluvremenu bilo je i to što je slobodnjak u finišu prvih 45 minuta izveo Bane Ivanović, a ubrzo posle toga zvižduke su osim Stojkovića zaradili i ostavi njegovi saigrači.

Drugo poluvreme je donelo dvostruku izmenu, pa su umesto Kačara i Jovanovića ušla dvojica igrača koju su mnogi priželjkivali u prvoj postavi – Zoran Tošić i Miloš Ninković.

Njih dvojica su malo razmrdali igru, Ninković je ubrzo posle odličnog prodora Krasića imao dobru priliku, a desetak minuta kasnije je stigao i gol.

Srbija je konačno izborila korner, lopta se posle slabog raščićavanja odbila do Kuzmanovića čiji je šut srećno skrenuo Žigić i prevario golmana – 1:0!

Međutim, radost je trajala samo 180 sekundi. Kink je opalio po lopti sa 30-ak metara, a Stojković je mogao samo da je isprati pogledom u mrežu – 1:1!

Igra „orlova“ nije izdržala takav šok, a Estonija je u 73. minutu stigla i do preokreta. Gosti su iskoristili smušenost defanzive Srbije i izborili prostor za šuteve sa ivice šesnaesterca, a drugi niko nije stigao da izblokira – Vasiljev je pogodio mrežu za 2:1!

Neumorni Krasić je pokušao nešto da promeni, ali njegov novi prodor nije uspeo da isprati Žigić, dok je Tošićev udarac posle odbitka uspeo da ukroti Parejko.

Kraj katastrofe obeležio je autogol Lukovića koji se nije sporazumeo sa Stojkovićem i glavom ga je prebacio i postavio rezultat 3:1.

Srbija – Estonija 1:3

Beograd – Stadion: Partizana. Sudija: Maksim Lajuškin (Rusija).

Srbija: Stojković – Lomić, Vidić, Luković, Ivanović, Kuzmanović, Stanković, Kačar (od 46. Ninković), Jovanović (od 46. Tošić), Krasić, Žigić.
Estonija: Parejko, Ran, Piroja, Kruglov, Dmitrijev, Puri, Kink, Zenjov, Vasiljev, Klavan, Jager.